Õlle serveerimine
Õlle serveerimisel ja joomisel on olulised kolm kriteeriumit – õige serveerimine, temperatuur ja tihe vaht.
Õlle serveerimise temperatuur
Õlle serveerimisel on lihtne reegel – mida heledam ja lahjem õlu, seda külmemalt serveeritakse.
Õlle serveerimisel on oluline, et see oleks serveeritud värskelt, korraliku tihke vahuga ja õigel temperatuuril.
- Pilsner tüüpi õlut võib serveerida kõige madalamal temperatuuril: 6-8°C.
- Nisuõlut serveeritakse serveerimistemperatuuril: 8-9°C.
- Ale’ide ja stout’ide erilisus ei pääse liiga külmalt serveerituna esile. Nende serveerimistemperatuuriks sobib 11-12°C.
- Tumedamaid õllesid on kõige parem serveerida temperatuuril 10-14°C.
Õlle valamine
Õlu valatakse klaasi ettevaatlikult, et täis klaasile moodustuks õige paksusega vahukiht – mitte liiga õhuke, mitte liiga paks.
Heal õllel, mis on õigesti serveeritud, peab olema vahtu kahe sõrmejämeduse jagu.
Vahuga õlu on pehmem juua, õlul on isuäratavam lõhn ja vahukiht takistab õlle lahtumist.
Parima tulemuse saab kui alustada klaas täitmist hoides klaasi 45° nurga all poolviltu käes ja valades õlut mõõda klaasi sisepinda. Kui klaas on poolenisti täis, tõstetakse klaas püsti ja valatakse peale vahuga osa. Selline klaasi täitmine nõuab kannatlikkust, kuid tulemus saab olema suurepärane. Saksamaal kutsutakse selliselt serveeritud õlut “7 minuti pilseniks.”
Pudeli õlu serveerimisel tuleb pudel avada kliendi nähtavuses kas leti juures või lauas. Nii sälib joogi karastav efekt. Õlut pudelist klaasi kallates tasub klaas keerata 45-kraadise nurga alla ja täita nii pool klaasist. Seejärel tuleks klaas tõsta püsti ja valada ääreni täis. Nii tekib joogile vahumütsike.
Vaadiõlu serveerimisel jälgida, et väljakallatud õlu ei jääks baariletile seisma – vastasel juhul õlle vaht liisub.
Teenindaja peaks teadma, et õllepudeli avamisel tuleb jätta õllesilt ”näoga” kliendi poole – tihti eksitakse selle vastu ja arvatakse, et see nõue käib ainult veini kohta. Samuti ei tohiks serveerida õlut vale logoga klaasis.
Täidetud õlleklaas tuleb asetada alusele – sellel on väga praktiline põhjus. Õlu on külm ja ruum soe, nii hakkabki klaas “higistama”. Kui alus on all või õlleklaasil rosett ”ümber jala”, valgub kogu kondents sellele ega riku lauda.